| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
O autorze
Zakładki:
..blogi o innych miastach
..blogi o Wrocławiu
..ciekawe blogi
E-mail: mlunaris -(małpa)- gmail.com
..o województwie
..o Wrocławiu
..sprzęt

site statisticsWszelkie prawa zastrzeżone. Fotografie i filmy stanowią własność autora, jeśli nie zostało zaznaczone inaczej. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii oraz filmów lub ich części bez zgody autora jest zabronione.


RSS
niedziela, 05 sierpnia 2012

Parking pod Magnolią. Niestety taki widok to codzienność.

16:01, cavemac
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 czerwca 2012

Kto był wczoraj w mieście, będzie wiedział o co chodzi. Atmosfera niezapomniana, szkoda że się nie udało... Zdjęcia: Daniel S. Dzięki!

 

 

 

 

 

 

22:41, cavemac
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 21 maja 2012

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, nazywany oazą piękna i spokoju w sercu wielkiego miasta, to "żywe muzeum", a zarazem ośrodek naukowy i dydaktyczny oraz ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, częściowo w obrębie historycznego Ostrowa Tumskiego, w odległości ok. 2 km od Rynku. Jest drugim (po ogrodzie krakowskim) najstarszym tego typu ogrodem w Polsce, wpisanym na listę zabytków woj. dolnośląskiego i mieszczącym się w granicach podlegającego szczególnej ochronie historycznego centrum Wrocławia.

źródło: http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/

 

 

 


 


 

 


Tagi: ogród
22:36, cavemac
Link Komentarze (5) »
niedziela, 06 maja 2012

Kolorowe Jeziorka - jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości Wieściszowice. Na tym terenie rozmieszczone są trzy jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone.Niesamowite zabarwienie wody jeziorek stwarza wręcz bajkowy nastrój. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych.Wszystko to dzięki górnictwu, a ściślej - łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Dlatego możemy podziwiać dziś ten piękny zakątek, który po zaprzestaniu prac wydobywczych „przejęła” z powrotem przyroda.Na terenie Kolorowych Jeziorek powstała ścieżka dydaktyczna „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka”, stworzona przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Publicznego w Marciszowie oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Marciszów. Z pewnością dostarczy ona odwiedzającym to miejsce turystom cennych informacji dotyczących jeziorek, sztolni oraz przyrody wokół nich.

Purpurowe Jeziorko

Jest to zalane wyrobisko po kopalni, która została uruchomiona w 1785 roku i nosiła nazwę „Nadzieja”. Eksploatowano tutaj z łupków łyszczykowych (o zawartości do 20 % siarki) piryt. Długość wyrobiska ma ok. 430 m, szerokość ok. 110 m i wypełniona jest niesamowitego koloru ciemnoczerwoną wodą. Kolor wody zapoczątkował nazwę tego zbiornika. Zabarwienie wody spowodowane jest dużym nasyceniem związków żelaza, ma ona kwaśny odczyn pH = 3.

Błękitne Jeziorko

Zalega w niewielkim wyrobisku powyżej Purpurowego Jeziorka na wysokości ok. 635 m n.p.m. W 1793 roku została w tym miejscu otwarta kopalnia „Nowe Szczęście”. Po opuszczeniu wyrobiska woda zalała je, tworząc Błękitne Jeziorko. Stawek jest niewielki: jego średnica wynosi 30-50 m, a długość ok. 150 m. Zabarwienie wody powodują związki miedzi. W zależności od warunków przybiera ono kolor szmaragdowy. Zdarza się jednak, że jest bezbarwna.

 

Zielone Jeziorko

Jest ono najwyżej położnym jeziorkiem, na wysokości około 730 m n.p.m.. Powstało w wyrobisku po kopalni o nazwie „Gustav Grube”. Wydobywano z niej łupki pirytonośne od 1790 roku, następnie przerabiano je na siarczan miedzi i żelaza, a potem na witriol. Prace w kopalni trwały do roku 1902. Po opuszczeniu kopalni woda zalała wyrobisko, tworząc Zielony Stawek. W okresach suszy zanika.

 

źródło: rudawyjanowickie.pl

11:36, cavemac
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 12 grudnia 2011

W tym roku zima długo każe nam na siebie czekać. Tymczasem poniżej Park Wschodni w jesienno-grudniowym klimacie.

 

 

W dali można dostrzec Sky Tower.

 

 

Jak z horroru?

 

Główna aleja parku.

 

 

Oława Górna.

Tagi: park
21:02, cavemac
Link Komentarze (1) »